Mali trikovi za što ukusnije i ljepše kolače

Advent je zlatno doba pravljenja kolača, i to onih reprezentativnih koje ćete praviti i za goste, tako da je poželjno da budu i ukusni i vizualno privlačni. Pravi obožavatelji pravljenja kolača znaju kakva je to znanost. To je i hobi, aktivnost za opuštanje, a dobiješ predivan slatki rezultat u kojem cijela obitelj može uživati. A sada, evo nekih trikova kako ne upropastiti kolač.

Soda bikarbona ili prašak za pecivo?

Što upotrijebiti  za “dizanje” kolača? Efekt sode i praška za pecivo je isti, ali kombiniraju se s različitim sastojcima; soda ide s kiselim, poput limunovog soka ili jogurta, dok je prašak za pecivo komplementaran sa svim drugim kombinacijama osim kisele. Važno je da kolač što prije ubacite u pećnicu nakon dodavanja jednog ili drugog, inače će efekt biti smanjen. 

Maslac ili margarin

Margarin je jeftiniji, ali definitivno nije poželjan – po nekim istraživanja se samo po jednoj molekuli razlikuje od plastike! Maslac možete zamijeniti i uljem, ali za torte je ipak preporučljiviji maslac jer su biskviti od njega puno kompaktniji.

Gorki ili slatki kakao

U kolače je preporučljiivo stavljati gorki kakao, jer će šećer koji stavite neutralizirati gorak okus. Zaslađene verzije nisu najbolji izbor za kolače. 

Što se tiče nezaobilazne čokolade, inače nije važno kako je otapate – osim ako radite praline ili dekoracije od čokolade, u tom slučaju ona mora biti na određenoj temperaturi. Zgodno je otopiti oko dvije trećine sitno sitno sjeckane čokolade u mikrovalnoj uz gašenje svakih 5 sekundi zbog miješanja, a nakon što je potpuno otopljena, ostatak postepeno dodavati, miješati dok se ne otopi te pričekati dok se ne ohladi.

Ako baš ništa ne uspije, uvijek možete kupiti gotovi kolač, kao u vašim Plodinama. Imate velik izbor zamamnih lijepo upakiranih kolača, kao što su standardni božićni Panettone, punjen raznim kremama. 

Trik s jajima

Bjelanjci se najbolje tuku u mikseru ako su na sobnoj temperaturi. Pazite na kombiniranje suhih i mokrih sastojaka, suhe sastojke prvo pomiješajte međusobno. Pri miješanju suhih i mokrih sastojaka, pazite da ne miksate previše smjesu da se ne razvije žilavi gluten.

Nemojte prerano vaditi kolač iz pećnice. Jedan trik kako možete provjeriti je li kolač pečen je da stavite čačkalicu u kolač, ako ona izađe suha, i kolač je gotov.  Imajte na umu, kolač je pri kraju kad počne mirisati. Biskvite i kolače nemojte odmah vaditi iz kalupa, dok muffine možete vaditi odmah. 

Kako rezati

Važno je dobro izrezati kolač da ostavi što ljepši dojam. Ako želite biskvit rezati na više dijelova, možete koristiti šivaći, ili čak zubni konac. U slučaju da želite da torta ima što ravniji vrh, kao zadnji sloj stavite koru koja je bila na dnu za vrijeme pečenja. Ako tortu želite negdje prenositi, praktično je slagati je na tankom kartonu kako bi bila mobilna. 

Kremu premazujte odozgo prema gore, s time da stavite debeli sloj na vrh, te razmažete po površini te odstranite višak. Preporučljivo je tortu rezati vrućim, suhim nožem. Ako želite obojati kremu ali bez dodavanja umjetnih boja, možete dodati malo marmalade. Imajte na umu da će marmelada pomalo izmijeniti okus kreme.

Oštro ili glatko brašno

Pravilo je da se oštro brašno koristi za prhka tijesta, dok se glatko obično koristi za elastična tijesta. Formula je jednostavna, oštro za kolače i pite, a glatko za tjestenine, kruh, peciva, štrudle. 

Eto, za sve postoje pravila. Što se tiče znanosti pravljenja kolača, postoji još puno pravila. Vjerojatno ćete i vi sami stvoriti neko pravilo kroz dugotrajno iskustvo pravljenja kolača.

Source: savjetnica.com

Dario Josipovic

Learn More →

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)